Certyfikaty profesjonalisty eHandlu

Fundacja Polak 2.0 jest znana z różnych działań kształtujących i rozwijających branżę eHandlu w Polsce. Ich targi i liczne eventy od wielu lat pomagają branży wzajemnie się wspierać, wymieniać dobrymi praktykami, a co również istotne – zaistnieć nowym uczestnikom tego trudnego rynku. Nowy projekt FP20 to edukacyjna platforma ehandel.edu.pl.

„Profesjonalista w eHandlu” to odpowiedź Fundacji Polak 2.0 na problem braku wykwalifikowanej kadry, odpowiadającej za rozwój kanałów sprzedaży online po stronie e-sklepów i firm, które wykorzystują internet w sprzedaży.”

Osią “Profesjonalisty w eHandlu” jest edukacja oraz certyfikowanie potencjalnych pracowników. Program to także szansa na usystematyzowanie i sprawdzenie swojej wiedzy z zakresu e-commerce, marketingu internetowego, prawa w e-handlu czy logistyki.

Moja opinia na temat całego przedsięwzięcia jest bardzo pozytywna z kilku powodów:

  • moduły szkoleniowe są nastawione na bardzo konkretne obszary wiedzy związanej z eHandlem w przeciwieństwie do jednodniowych szkoleń „jak robić e-commerce w pigułce przez weekend dla żółtodziobów”
  • szkolenia są bardzo tanie, a spodziewam się porządnej bazy wiedzy
  • zakończeniem kursu jest zdanie egzaminu certyfikacyjnego, a więc sprawdzenie posiadanej wiedzy, a nie nagradzanie opłacenia wpisowego
  • w projekt zaangażowani są poważni uczestnicy rynku i eksperci w poszczególnych branżach, co dodaje prestiżu i rozpoznawalności certyfikatom
  • taki certyfikat może być dobrym potwierdzeniem wiedzy, bo jeśli będą one odpowiednio promowane i zostaną zaakceptowane przez pracodawców branżowych, to będą stanowić określony standard i potwierdzać poziom wiedzy
  • projekt koordynuje Marek Tomaszewski, z którym miałem przyjemność pracować kiedyś przy natoobe.pl i wiele się od siebie nauczyliśmy
  • mam dla Was kody rabatowe (info na końcu strony)
http://ehandel.edu.pl
http://ehandel.edu.pl

 Zapytałem Marka Tomaszewskiego z Fundacji Polak 2.0 o kilka szczegółów związanych z projektem.

Dla kogo są te moduły szkoleniowe? Czy jest przydatna wiedza podstawowa?

Sama nazwa po części opisuje dla kogo dany moduł został opracowany. Adept eHandlu to moduł opracowany głównie z myślą o studentach i absolwentach uczelni biznesowych. Moduł specjalisty podzielony został na 3 zagadnienia tematyczne tj. marketing, zarządzanie ruchem na portalu oraz zarządzanie technologią w ecommerce. Ostatni moduł to Manager, czyli alfa i omega w ecommerce, osoba która teoretycznie może taki sklep prowadzić sama i rozdzielać zadania pomiędzy podwładnych.

 Trudno opowiedzieć to wszystko krócej bo opracowywaliśmy ten program tak, żeby był kompleksowy i tak naprawdę każda osoba zainteresowana sprzedażą w Internecie znajdzie tutaj coś dla siebie.

 Od czego powinna zacząć osoba, która jednoosobowo lub w małym zespole rozwija projekt e-commercowy?

 Nie jestem chyba osobą, która powinna odpowiadać do końca na to pytanie. Jako Fundacja Polak 2.0 nie mamy wiedzy takiej jak nasi Partnerzy i myślę, że naszą wiedzę i kompetencje w tym zakresie łatwo było by podważyć. Tak naprawdę jesteśmy tylko parasolem, który zbiera wszystkich tych Partnerów pod jednym szyldem “Profesjonalisty w eHandlu”. Ideą projektu jest to, że wiedza zawarta w projekcie pochodzi bezpośrednio od praktyków, czyli firm które zajmują się tym na co dzień.

 Natomiast myślę, że jeśli ktoś chce zacząć sprzedawać w Internecie a nie ma pojęcia z “czym to się je” to śmiało mogę polecić mu poziom Adepta eHandlu. Osoba taka znajdzie informacje o tym jakie są dostępne typy platform sklepowych na rynku i jak taką platformę najlepiej uruchomić. Następnie dowie się jakie są modele logistyczne, w jaki sposób pozyskać ruch do swojego sklepu i jak zwiększyć konwersję osób które sklep już odwiedzają. Także jak sklep promować, jak komunikować się z klientem oraz jak badać satysfakcję klienta.

Czy promujecie platformę wśród pracodawców?

Na tą chwilę raczej nie bezpośrednio. Pozyskujemy Partnerów medialnych i w wielu portalach branżowych możesz przeczytać o założeniach projektu. Pośrednio na pewno trafia to do pracodawców, ponieważ ciągle zgłaszają się do nas nowe firmy, które chcą wesprzeć nasz program stażowy.

Natomiast na szersze działania trochę brakuje nam mocy przerobowych i z czasem będziemy uderzać też szerzej, działać u podstaw tak jak mamy to w zwyczaju.

Czy jest opublikowany zestaw zagadnień lub materiał, który uwzględniają szkolenia, tak by w łatwy sposób określić obszary pozyskanej wiedzy?

Dobre pytanie. Na portalu ehandel.edu.pl możesz znaleźć grupy tematyczne, które są głównym przedmiotem certyfikacji a także przykładowe materiały i pytania egzaminacyjne. Żebyś mnie jednak, źle nie zrozumiał – w tym momencie oferujemy przede wszystkim certyfikat, który potwierdza umiejętności pracownika w danym obszarze handlu internetowego. Materiały, które zostały przygotowane przez Partnerów Merytorycznych są tak naprawdę świetnym uzupełnieniem produktu. Osoba, które się z nimi sumiennie zapozna nie powinna mieć problemów z egzaminem.

Czy adresatem są jedynie „eHandlarze”?

Na tą chwilę projekt skierowany jest do wspomnianych ehandlarzy 🙂 Wraz z rozwojem projektu będziemy dodawać także dodatkowe moduły certyfikacji i pewnie wyjdziemy także po za tematykę ecommerce.

Myślę, że już w tym momencie np. taki Specjalista ds. marketingu to unikalna wartość nie tylko dla osoby zainteresowanej bezpośrednio ecommerce. Materiały opracowane przez Partnerów dotykają m.in. brandingu (Bold), Customer Support (Home.pl) czy Komunikacji Zewnętrznej (GetResponse, Freshmail, Smsapi) przy czym część materiałów jest unikalna i dostępna tylko w ramach “Profesjonalisty”.

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Wszelkie informacje o których rozmawialiśmy i wiele więcej dostępne są na portalu ehandel.edu.pl. Dodatkowo pod tym linkiem kod zniżkowy specjalnie dla czytelników. Jeśli ktoś ma pytania, które wybiegają ponad informacje na portalu to proszę kierować je do mnie pod adres certyfikacja@polak20.pl.

Dzięki i powodzenia!

 

Dla wszystkich zainteresowanych mam kod rabatowy, wystarczy kliknąć w ten link, a potem zamówić wybrany kurs http://ehandel.edu.pl/?pc=promocode

 

Leave a Reply